Yumurta Desteği / Takviyesi (Tandem Siklus) Tandem Siklus nedir?

Tandem terim olarak daha çok spor alanında iki kişi tarafından yapılan aktiviteler için kullanılır ( örneğin 2 kişilik bisiklet gibi). Yani bir kişi diğer kişiye yardımcı olmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde TANDEM donasyon merkezlerinde uygulanan bir tedavidir. Burada özellikle ileri yaş veya başka bir sebebe bağlı olarak yumurta sayısı kısıtlı ya da kalitesi iyi olmayan kişilerde gebelik olabilmesi için donörden alınacak yumurtalarla çiftin tüp bebek sürecine destek olunması anlaşılır. Yani işlemde hem çiftten alınan yumurtalar hem de donörden alınacak yumurtalar erkeğin (koca) spermiyle döllenir. Oluşan embriyolar birbirine karıştırılmadan laboratuar ortamında takip edilir. Transferin yapılacağı gün embriyo kalitesine göre doktor, ilgili embriyog ve çift görüşme yaparak transferin hangi embriyolardan yapılacağına karar verilir.

Kimler Tandem Siklus için uygundur?

Özellikle yumurta sayısı kısıtlı olan hastalar veya yumurta sayısı yeterli dahi olsa defalarca denemesine rağmen yumurtaya bağlı nedenlerle iyi kalitede embriyo elde edilemeyen hastalar tedavi için uygundur. Burada amaçlanan hastanın kendi yumurta kalitesini tekrar değerlendirmeye olanak vermektir.

Tandem Siklusta tedavi aşamaları nelerdir?

TANDEM siklus uygulanacak hastalarda yumurta donasyonunda olduğu gibi hasta ve donörün adet dönemlerinin birbirine denk getirilmesi (senkronizasyon) son derece önemlidir. Bu şekilde aynı dönemlerde tedaviye başlanarak yumurta toplama i,şleminin aynı güne denk gelmesi sağlanır. Özellikle taze embriyo transferi planlanan durumlarda hangi embriyonun transfer edileceğine karar verebilmek için embriyoların gelişim sürecinin birbiriyle senkronize olması gereklidir.

Yumurta donasyonu sürecindekine benzer olarak hem hasta hem donörün tedavisine adet döneminde başlanır . Yumurta donasyonundan farklı olarak bu kez hasta da göbekten yapılan yumurta geliştirici iğneler kullanacaktır.

Çiftin Değerlendirilmesi

Kadın ve erkeğin değerlendirilmesi bu konuda deneyimli bir uzman tarafından yapılmalıdır. Bazı hormon testleri (AMH, TSH, Prolaktin gibi) , jinekolojik tam bir muayene ile ultrason kontrolü, tüplerin değerlendirebilmesi için ilaçlı rahim filmi ; spermiogram ile bazı kan testleri ilk değerlendirme için genellikle yeterlidir. Değerlendirme sonucu eğer tedavi öncesi düzeltilmesi gereken bir problem varsa bunların çözülmesi ve ön hazırlık döneminde bazı vitaminlerin başlanması uygundur.

Yumurtalıkların Uyarılması (Stimülasyon) Dönemi (hasta ve yumurta donörü için eşzamanlı yumurta uyarıcı tedavi yapılır)

Muayene bulgularınız ve daha önceki tedavileriniz gözönünde bulundurularak size en uygun olan tedavi protokolü belirlenir. Tedavide uzun protokol denilen yaklaşık 3 hafta süren protokoller veya kısa protokol dediğimiz adet döneminde başlanılan ve genellikle 2 haftadan kısa süren (ortalama 11-13 gün) protokoller tercih edilebilir. Genellikle tedavi için bu kısa protokoller tercih edilir. Tedaviye başlarken ve tedavi boyunca belli aralıklarla ultrason ve kan tahlili yapılması gerekecektir (kısa protokoller için genellikle 11-13 günlük süreçte 3-4 kez ultrason ve 2 kez kan tetkiki gerekmektedir).

Yumurta geliştirici ilaçlar göbek çevresine yapılan iğneler olup temelde vücudunuzda bulunan yumurta büyütücü hormonların benzeridir. Yumurta geliştirici iğnelerin dozu doktorunuz tarafından yumurta rezerviniz, yaşınız, kilonuz ve varsa daha önceki tedavilere yumurtalıklarınızın verdiği cevaplar gözönüne alınarak belirlenir.

Çatlatma İğnesi Uygulanması ve Yumurta Toplanması (OPU) Dönemi

Göbekten yapılan iğnelerle yeterli yumurta büyüklüğü ve sayısına ulaşıldıktan sonra çatlatma iğnesi olarak adlandırılan olgunlaştırıcı iğneleriz zamanlaması yapılır. Piyasada farklı isimlerle satılan çatlatma iğneleri olmakla beraber içerik olarak temelde iki farklı çeşidi vardır (hCG içerenler/ GnRH analog içerenler). Bu çatlatma iğnelerinin hangisinin ne kadarlık dozda kullanılacağını doktorunuz belirleyecektir. Çatlatma iğnesi uygulandıktan ortalama 35 saat sonra yumurta toplam işlemi (Oocyte Pick Up; OPU) gerçekleştirilir.

Tandem Siklusta embriyo transferi nasıl olur? Neye göre karar verilir?

Çiftin kendi yumurtalarından oluşan embriyolar iyi kalitede olduğu taktirde donör kaynaklı embriyolar dondurularak sadece çiftin kendi embriyoları transfer edilebilir. Bu durumdaki gebelik başarısı kadının yaşına göre değişkenlik gösterir.

Çiftin kendi embriyo kalitesi transfere uygun değlse veya embriyosu oluşmadıysa donör kaynaklı embriyolar çiftle konuşularak transfer edilir. Bu durumda gebelik şansı %75-80 ‘dir.

Çiftin embriyosu kalite olarak transfere uygun iken ve çiftin onayı da varsa bazı durumlarda hem kendi embriyoları hem de donör kaynaklı embriyolar aynı anda transfer edilebilir. Bu durumda da %75-80 gebelik şansı vardır. Ancak hangi embriyonun gebelik oluşturduğunu genetik testler dışında bilmek mümkün değildir.

Donör seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Yumurta donasyonunda olduğu gibi donör eşleşmesinde kan grubu uyumu bizim tarafımızdan sağlanmaktadır. Donör seçiminizi yaparken dış görünüş özellikleri (boy,kilo,cilt rengi,göz rengi, vücut tipi, yaş aralığı vb) sizin istediğiniz özelliklere göre belirlenir ve uygun eşleşme yapılır. Bu nedenle sizin ve eşinizin fiziksel özellikleri ya da diğer aile bireylerinin (kardeş-anne-dayı-hala vb) özelliklerini gözönüne almanızda yarar vardır. Bu seçimleri yaparken donör koordinatörümüzle istediğiniz her konuda iletişim halinde olarak özelliklerin kalıtımı vb hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz ( örneğin göz rengi ya da cilt renginde hangi rengin baskın olup çocukta daha çok hangi özelliği bekleyeceğiniz konusunda).