Yumurta nakli bir tüp bebek uygulaması olup bu yöntemle herhangi bir nedenle kendi yumurtasıyla gebe kalması mümkün olamayan kadınların gebe kalması amaçlanır. Dölleme için kullanılacak yumurtalar bir başka kadından alınarak embriyoloji laboratuarında hastanın eşinin spermiyle döllenerek oluşan embriyolar hastanın rahmine transfer edilir.

Yumurta Donasyonu Kimler İçin Uygundur?

Yumurta donasyonu ya da nakli kendi yumurtasıyla gebe kalamayan kadınlar için uygundur. Yani yumurta kaynaklı problemlerin çözümünde kullanılan bir tüp bebek yöntemidir. Herhangi bir nedenle yumurta kalitesi düşük olan,yumurta sayısı ileri derecede azalmış olan, kalıcı olarak yumurta üretiminin olmadığı menapoz durumu olan hastalar veya sahip olduğu genetik hastalık vb nedeniyle kendi yumurtasıyla gebe kalması uygun olmayan kişiler yumurta donasyonu için uygun kişilerdir.

Yumurta Donasyon İşlemi Nasıl Yapılır?

Yumurta donasyonu kararı alınmadan önce çiftin tüp bebek ve donasyon konusunda tecrübeli bir doktor tarafından değerlendirilmesi ve gerekli tetkikler yapılması son derece önemlidir. Çiftleri donasyon sürecine sokan çok farklı nedenler olup temelde sorun yumurta ile ilgilidir (yumurtaların sayıca az ve kalite olarak düşük olması ya da tamamiyle kalıcı menapoz durumunun olup yumurtalıkların hiç çalışmaması gibi..).

İşlem öncesi kadın ve erkeğin değerlendirilmesi rutin tüp bebek uygulamasındakine benzerdir (hormon testleri, ilaçlı rahim filmi,hepatit testleri, kan grupları, sperm analizi..). Her hastanın mevcut tıbbi durumuna ve test sonuçlarına göre tedavi öncesi 2-3 aylık ön hazırlık süreci gerekebilir. Bu konuda doktorunuz size gerekli açıklamayı yapacaktır.

Donasyon hazırlığında bir diğer önemli nokta donör (yumurtayı verecek kişi) belirlenmesidir. Bu noktada merkezin kendi donör havuzundan seçim yapabileceğiniz gibi kendi bildiğiniz ve size yumurtasını bağışlamayı kabul eden kişiyi de donör olarak kullanabilirsiniz ( kendi donörünüzü getirmeniz durumunda tedavi programına başlamadan önce donörden istenilecek tetkiklerin yapılması gerekecektir). kadın yaşının gebelik oranları üzerine doğrudan etkisi olduğundan sizin getireceğiniz donörün yaşının 35 yaş altı olmasına özen göstermenizde yarar vardır).

Donör Seçiminde/Eşleştirmelerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yumurta donasyonunda embriyonun genetik yapısının yarısı sperm yarısı yumurta kaynaklı olacaktır. Bu nedenle özellikle bebeğin dış görünüş özelliklerinin size benzemesi açısından donör seçimi önemlidir. Donör koordinatörü donör eşleşmesi yapmadan önce sizinle iletişime geçerek sizden fiziksel özelliklerinizi ve gerekirse resimlerinizi talep edecektir. Donörde bulunmasını arzu ettiğiniz özelliklerle ilgili donör koordinatörü sizinle diyalog halinde olacaktır. Donör seçimi yapılırken dikkat edilecek en önemli hususlardan birisi donörün kan grubunun çift olarak sizinle uyumlu olmasıdır. Böylelikle doğum sonrası dönemde karşılaşılabilecek olan karışıklıkların önüne geçilmiş olur.

Yumurta Naklinde Tedavi Aşamaları Nelerdir ?

Tetkiklerin değerlendirilip uygun donör eşleştirmesi yapıldıktan sonra uygun olan tedavi zamanlaması belirlenir.

Yumurta naklinde sizin sadece rahim içi transfere hazırlanacaktır. Sizinle eş zamanlı olarak donörün yumurtaları iğnelerle geliştirilmeye başlanır. Tedavinizden önceki ayda doğum kontrol hapı ya da adetinizin belli dönemine (genellikle 19-21.günleri arasına )denk gelecek şekilde yumurtlamayı baskılayıcı özellikte iğne/burun spreyi vb uygulanabilir.

Rahim ici hazırlığa adetinizin 2-3. günleri arasında başlanır. Tedaviye başlamadan önce rahim ve yumurtalıklar için ultrason görüntülemesi ve bazı hormon değerleri (estradiol gibi) istenecektir.Rahim içini kalınlaştırmak ve transfere uygun hale getirmek için yaklaşık 2 hafta süre östrojen içeren ilaçlar kullanılır ( bunlar ağızdan alınan tablet olabileceği gibi cilde yapıştırılan bantlar da olabilir). Sizinle eşzamanlı olarak donörünüz de iğne tedavisine başlayacaktır. Bu iki haftalık süreçte doktorunuz gerekli görürse sizden ara kontrole gidip rahim içi kalınlığa bakılmasını isteyebilir. Yaklaşık 12-13 günlük hazırlık aşamasından sonra donörün yumurta toplama zamanı gelmiş olacaktır. Bu tarihler size önceden bildirileceğinden tedavi zamanında bir aksama olmaması sağlanır. Donörün yumurtasının toplanacağı gün eşinizden sperm örneği alınacaktır. Aynı gün sizin de ultrason ile rahim içi kalınlık ölçümü ve kandan hormon testi bakılacaktır ( progesteron gibi). Donörden toplana yumurtaların olgun ve iyi kalitede olanlarına eşinizin spermi ile mikroenjeksiyon (dölleme işlemi )yapılıp oluşan embriyolar laboratuarda takibe alınır. Sizin tedavinize de yumurta toplama gününden itibaren progesteron ( fitil veya iğne şeklinde) başta olmak üzere çeşitli ilaçlar eklenecektir.

Embriyo transfer günü genellikle 5. gündür. Yani yumurta toplama işleminden 5 gün sonra embriyo anne adayının rahmine yerleştirilir. Transfer ağrılı bir işlem olmayıp vaginal muayene olamayacak derecede hassasiyeti olan hastalar dışında anestezi uygulanmasını gerektirmez. Transfer sonrası odanızda uzanarak dinlenmeniz sağlanır. Transfer sonrası dikkat edilecek hususlar ve ilaç kullanımı konusunda tekrar bilgilendirme yapıldıktan sonra taburcu olabilirsiniz.

Transferden ortalama 12 gün sonra yapılacak olan kan tetkiki ( beta HCG) ile netice belirlenmiş olur.

 

Yumurta donasyonunda yumurta donörleri genellikle yirmili yaşlarındadır ( gebelik şansının yüksek olması adına 30 yaş ve üzerini donör olarak kabul etmiyoruz). Bu yaşlarda yumurta kalitesi oldukça yüksek olup maksimum embriyo kalitesi ve sağlıklı gebelik elde edilebilir.

Dünya’daki saygın merkezlerdeki yumurta donasyon gebelik oranları %65-70 civarındadır.Bizim oranlarımız da dünya standartlarındadır.