Yumurta Dondurma

Günümüz modern dünyasında kadının iş ve kariyer hayatındaki ağırlığı arttıkça anne olma yaşı ileri yaşlara ertelenmektedir. Bilindiği gibi özellikle 35 yaşından sonra gebe kalma gittikçe zorlaşmakta ve düşük yapma ihtimali yumurta kalitesinin giderek azalmasına bağlı olarak artmaktadır. Yumurta dondurma işlemi bu olumsuz durumun önüne geçmek ve kadınların istedikleri zaman istedikleri kişiden çocuk sahibi olabilmesine olanak sağlayan bir uygulamadır. Bu yöntemle örneğin 30 yaşında toplanan yumurtalar ile 40’lı yaşlarınızda gebe kalabilir ve 30’lu yaş yumurtasının daha yüksek kalite ile yüksek gebelik şansına sahip olabilirsiniz.

Yumurta toplama işlemi sadece isteğe bağlı olarak gebelik yaşını ertelemek isteyen kadınlar için değil ancak aynı zamanda tıbbi nedenlerle yumurta kapasitesi azalmış ya da azalma ihtimali olan kadınlar için de güvenilir bir uygulamadır.

Kimler Yumurta Dondurabilir ?

İşleme uygun adayları sıralarsak;

**Şu anda gebelik düşünmeyip ileri yaşlarda gebelik planlayan kadınlar

**Vücuttaki herhangi bir kanser nedeniyle kemoterapi ya da karın bölgesine radyoterapi alacak kadınlar

**Yumurta rezervi düşük kadınlar

**Ailesinde erken menapoz hikayesi olan kadınlar

**Genetik anomali nedeniyle menapoz yaşının erken olacağı bilinen kadınlar yumurta dondurma yöntemini tercih ederek hayatlarını daha özgürce planlayabilirler.

Yumurta Dondurma öncesi Neler Yapılmalıdır?

Tedavi dönemi öncesi tam bir jinekolojik muayene ve ultrason yaptırmanız gereklidir. Bunun dışında bazı hormon testleri ( rezervinizi ölçmek için AMH, tiroid için TSH, süt hormonu, kan sayımı vb) ile sarılık testlerinizin yapılması gereklidir. Bunlarda bir sorun varsa önce bu düzeltilmeli ve daha sonra tedavi planlamasına geçilmelidir. Doktorunuz size ek bazı vitaminler önerebilir.

Yumurtalıkların Uyarılması (Stimülasyon) Dönemi

Muayene bulgularınız ve tetkikleriniz gözönünde bulundurularak size en uygun olan tedavi protokolü belirlenir. Tedavide uzun protokol denilen yaklaşık 3 hafta süren protokoller veya kısa protokol dediğimiz adet döneminde başlanılan ve genellikle 2 haftadan kısa süren (ortalama 11-13 gün) protokoller tercih edilebilir. Tedaviye başlarken ve tedavi boyunca belli aralıklarla ultrason ve kan tahlili yapılması gerekecektir (kısa protokoller için genellikle 11-13 günlük süreçte 3-4 kez ultrason ve 2 kez kan tetkiki gerekmektedir).

Yumurta geliştirici ilaçlar göbek çevresine yapılan iğneler olup temelde vücudunuzda bulunan yumurta büyütücü hormonların benzeridir. Yumurta geliştirici iğnelerin dozu doktorunuz tarafından yumurta rezerviniz, yaşınız, kilonuz ve varsa daha önceki tedavilere yumurtalıklarınızın verdiği cevaplar gözönüne alınarak belirlenir.

Göbekten yapılan iğnelerle yeterli yumurta büyüklüğü ve sayısına ulaşıldıktan sonra çatlatma iğnesi olarak adlandırılan olgunlaştırıcı iğneleriz zamanlaması yapılır. Piyasada farklı isimlerle satılan çatlatma iğneleri olmakla beraber içerik olarak temelde iki farklı çeşidi vardır (hCG içerenler/ GnRH analog içerenler). Bu çatlatma iğnelerinin hangisinin ne kadarlık dozda kullanılacağını doktorunuz belirleyecektir. Çatlatma iğnesi uygulandıktan ortalama 35 saat sonra yumurta toplam işlemi (Oocyte Pick Up; OPU) gerçekleştirilir.

Yumurtalar toplandıktan sonra embriyolog tarafından mikroskop altında ayıklanarak olgun olan yumurtalar dondurulur.

Yumurta toplama işlemi sedasyon anestezisi dediğimiz damardan uygulanan anestetik ilaçlar yardımıyla ağrısız ve 10-15 dakika gibi oldukça kısa süre gerektiren bir işlemdir. Anestezi uygulanan her tıbbi uygulamada olduğu gibi işlem öncesi 6 saat süre ile aç olunması , birşey yiyip içilmemesi gerekir.

Yumurta toplama işleminden sonra 2 saatlik takip sonrası taburcu olabilirsiniz.

Özellikle yumurta rezervi az olan hastalarda havuz sistemi uygulanarak farklı aylarda olmak üzere birden fazla yumurta toplama yapılabilir. Bu şekilde dondurulan yumurta sayınız artmış olur.